Hakkında:

Bu blog, YTÜ'nün 100 yılı aşan köklü kurum kültürünü somutlaştırmak amacıyla açılmıştır. Bazı görseller ağ ortamından alınmıştır. Hak ihlali bildiriminde bu görseller kaldıracaktır. Blog'dan, kaynak göstererek istediğiniz gibi yararlanabilirsiniz.

Yıldız'a Yakın Bir Kaçamak: Ihlamur Kasırları

Gökçe SÖNMEZ (@sonmez_gokce) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()
Her ne kadar Yıldız sarayının bir parçası olmasa da en az onun kadar Yıldız'a yakın bir tarihi bölge Ihlamur. Okulun önündeki kavşaktan (Yıldız Katılımı) Abbasağa yönüne (aşağıya) bıraktınız mı kendinizi Ihlamur Kasırları'nı buldunuz demektir. 
İşte 5 kısım tekmili birden Ihlamur Kasırları:


 1- Merasim Köşkü


Ana yapı olan Merasim Köşkü; ön cephesinde, dönemin beğenisini yansıtan Barok çizgiler taşıyan merdiveni, ilginç ve hareketli kabartmalarıyla çarpıcı bir mimarlığa sahiptir. Giriş Salonu ile her iki yanında yer alan birer odadan oluşan kasrın iç süslemelerinde; Osmanlı sanatında 19. yüzyılda tercih edilen Batılı dekorasyon anlayışına uygun bir süsleme programı uygulanmıştır. Avrupa’nın çeşitli üsluplarındaki mobilyalar ve döşeme öğeleriyle belirli bir bütünlük sağlanmıştır.Gökçe SÖNMEZ (@sonmez_gokce) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

  
                                                                   2- Maiyet Köşkü
Padişahın maiyeti, kimi zaman da haremi tarafından kullanılan Maiyet Köşkü ise; diğerine oranla daha az süslü bir yapı olmasının yanı sıra, bir orta sofaya açılan köşe odalarından oluşan mekân düzenlemesiyle daha geleneksel bir şema sergiler. Maiyet Köşkü’nün odalarında duvarlar farklı renklerde ve mermer görünümü veren şutuk işçiliği ile kaplanmıştır. Ihlamur Kasırları’nın Merasim Köşkü bir müze-saray olarak ziyarete açık tutulmakta, Maiyet Köşkü ise kışlık kafeterya olarak düzenlenmiş bulunmaktadır.

                                                    
                                                        3- Ihlamur'da Kahvaltı ve Ördekler


Ihlamur kasırlarıkahvaltı yapmak için ideal bir mekan. Özellikle pazarları için rezervasyon yapmanızı öneririm.                                                     4- Ihlamur'un Bahçesi ve Piknik
Gökçe SÖNMEZ (@sonmez_gokce) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()
Ihlamur Kasırları'nın bahçesi aslında bir hasbahçe. Havuzlar, kuşlar, asırlık ağaçlar. Bugün bu alan yürüyüş yapmak, çocuğunuzu gezdirmek ya da şehrin gürültüsünden kaçıp küçük bir piknik yapma imkanı sunuyor.
                                         5- Ihlamur Kasırları'nın Tavus Kuşları


Gökçe SÖNMEZ (@sonmez_gokce) tarafından paylaşılan bir video ()

http://www.millisaraylar.gov.tr/portalmain/Palaces.aspx?SarayId=6